kl.IIa i kl.IIIb w mieście piernika i Kopernika
12.05.2018 SP4 Nakło n.Not. 403

10 maja 2018r. uczniowie kl.IIa i kl.IIIb udali się na wycieczkę do Torunia.Wędrówkę po mieście rozpoczęli od Rynku Staromiejskiego. Pan przewodnik ciekawie opowiadał o historii Torunia i jego zabytkach. Dzieci podziwiały Ratusz, Fontannę Flisaka, "Ośli pręgierz",a przy pomniku Mikołaja Kopernika zrobiły pamiątkowe zdjęcia. Dotarły również do Domu Kopernika, Katedry NMP oraz średniowiecznych murów obronnych i ich najciekawszego fragmentu - Krzywej Wieży.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, który jest interaktywnym centrum promującym nowoczesną komunikację naukową. Uczniowie samodzielnie przeprowadzali doświadczenia, badali zjawiska z różnych dziedzin nauki, poznawali prawa przyrody, a przede wszystkim dobrze się bawili.

Po powrocie do centrum Torunia, uczniowie mieli możliwość zakupić pamiątki i pierniki.

Wiele emocji dostarczyło wypiekanie pierników. Tutaj też dzieci dowiedziały się, skąd wzięła się nazwa najsłynniejszego toruńskiego piernika, czyli "Katarzynki". Poznały przyprawy i produkty używane do wyrobu pierników: goździki, anyż, kardamon, miód,... .Własnoręcznie wypieczone pierniki stały się pamiątką wizyty w Toruniu.

Na zakończenie pobytu w grodzie Kopernika, każdy uczestnik wycieczki otrzymał dyplom nadający mu tytuł Odkrywcy Toruńskich Tajemnic.